TAJA225M006SNJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TAJA225M006SNJ
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP TANT 2.2UF 20% 6.3V 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Case Code (Metric) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, 13 INCH
Terminal Shape :
J BEND
Height :
1.8mm
Voltage - Rated :
6.3V
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
2.2μF
Width :
1.6mm
Tolerance :
20%
Polarity :
POLARIZED
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9Ohm
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Tantalum
Case Code (Imperial) :
Max Operating Temperature :
125°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Length :
3.2mm
Voltage - Rated DC :
6.3V