TAJA105M050HNJ
Mfr.Part #
TAJA105M050HNJ
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Molded
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 1UF 20% 50V 1206
Surface Mount :
yes
Package / Case :
Molded
Tan Delta :
0.04
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Tolerance :
20%
Leakage Current :
0.0005mA
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
No
Depth :
1.6mm
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
Surface Mount
Size Code :
Capacitance :
1μF
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Terminal Shape :
J BEND
Min Operating Temperature :
-55°C
Reference Standard :
CECC30801-005
Published :
Polarity :
Polar
JESD-609 Code :
e0
Voltage - Rated DC :
50V
Length :
3.2mm
Dissipation Factor :
4 %
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6.6Ohm
Factory Lead Time :
21 Weeks
Height :
1.6mm
Max Operating Temperature :
125°C