TAJA105M035HNJ
Mfr.Part #
TAJA105M035HNJ
Package / Case
Molded
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 1UF 20% 35V 1206
Tantalum Capacitors
Length :
3.2mm
Width :
1.6mm
Package / Case :
Molded
Packing Method :
TR, 7 INCH
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Factory Lead Time :
21 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
35V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Capacitance :
1μF
Lead Free :
Lead Free
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
yes
Reference Standard :
CECC30801-005
Leakage Current :
500nA
Polarity :
Polar
Tolerance :
20%
Dissipation Factor :
4 %
Mounting Feature :
No
Voltage - Rated :
35V
JESD-609 Code :
e0
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
1.8mm
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
125°C
Depth :
1.6mm
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7.5Ohm