TACR335K010ATA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TACR335K010ATA
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP TANT 3.3UF 10% 10V 0805
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Polarity :
POLARIZED
Width :
1.35mm
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e4
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Surface Mount :
yes
Negative Tolerance :
10%
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Capacitance :
3.3μF
Tan Delta :
0.08
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
23 Weeks
Reach Compliance Code :
Compliant
Size Code :
Positive Tolerance :
10%
Length :
2mm
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
ESR :
5000 mΩ
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Operating Temperature (Max) :
125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Leakage Current :
0.0005mA
ECCN Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
1.35mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature (Min) :
-55°C