TACR106K006RTA
Mfr.Part #
TACR106K006RTA
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 10UF 10% 6.3V 0805
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Dissipation Factor :
8 %
Voltage - Rated DC :
6.3V
Feature :
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
10μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Weight :
5.499807mg
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
0.059 1.50mm
Dielectric Material :
Tantalum
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Leakage Current :
600nA
Type :
Molded
Number of Pins :
2
Height :
1.5mm
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Case Code (Metric) :
Manufacturer Size Code :
R
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Depth :
1.35mm
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Polarity :
Polar
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5Ohm
Factory Lead Time :
23 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Tan Delta :
0.08
Series :
TACmicrochip®, TAC
Size / Dimension :
0.079Lx0.053W 2.00mmx1.35mm