TAC566K020P07-F
Mfr.Part #
TAC566K020P07-F
Diameter :
7.11mm
Tan Delta :
0.06
Capacitance :
56µF
Positive Tolerance :
10%
Negative Tolerance :
10%
Length :
13.46mm
Leakage Current :
0.0089mA
Operating Temperature (Max) :
125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
20V
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Datasheets
TAC566K020P07-F
56μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0089mA Tape & Reel (TR)
TAC566K020P07-F Overview
There is a leakage current of 0.0089mA in this capacitor.An insulating oil's tan delta measures its electrical dielectric properties, and its tan delta is 0.06.
TAC566K020P07-F Features
a leakage current of 0.0089mA in this capacitor