TAC564K035P02-F
Mfr.Part #
TAC564K035P02-F
Diameter :
2.79mm
Positive Tolerance :
10%
Leakage Current :
0.0005mA
Negative Tolerance :
10%
Tan Delta :
0.03
Operating Temperature (Max) :
125°C
Length :
7.37mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Capacitance :
0.56μF
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Datasheets
TAC564K035P02-F
0.56μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0005mA Tape & Reel (TR)
TAC564K035P02-F Overview
Capacitor leakage current is 0.0005mA.To determine the quality of an insulating oil, it is tested for its Tan Delta, which is 0.03.
TAC564K035P02-F Features
a leakage current of 0.0005mA in this capacitor