TA810PW20R0JE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TA810PW20R0JE
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 20 OHM 5% 10W POWERCHIP
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
JESD-609 Code :
e1
Height :
25.908mm
REACH SVHC :
Unknown
Resistance :
20Ohm
Operating Temperature :
-55°C~180°C
Package / Case :
Radial
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
10W
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
10W
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 350
Published :
Voltage - Rated DC :
350V
Series :
Power Chip® TA
Number of Terminations :
4
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Pin
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
1.085Lx0.240W 27.56mmx6.10mm
HTS Code :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Pitch :
20.32mm
Height Seated (Max) :
1.020 25.91mm
Working Voltage :
500V
Composition :
Thick Film
Construction :
RECTANGULAR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
TA810PW20R0JE
Ohmite TA810PW20R0JE
Through Hole FIXED RESISTOR, 20Ohm, Thick Film,