TA810PW1K50JE
Mfr.Part #
TA810PW1K50JE
Description
RES 1.5K OHM 5% 10W POWERCHIP
Power Rating :
10W
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Published :
Max Power Dissipation :
10W
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
No
JESD-609 Code :
e1
Operating Temperature :
-55°C~180°C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Resistance :
1.5kOhm
Working Voltage :
500V
Size / Dimension :
1.085Lx0.240W 27.56mmx6.10mm
Height :
25.908mm
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Voltage - Rated DC :
350V
Height Seated (Max) :
1.020 25.91mm
Construction :
RECTANGULAR
Pbfree Code :
yes
Datasheets
TA810PW1K50JE
Ohmite TA810PW1K50JE
FIXED RESISTOR, 1.5kOhm, Thick Film,