TA305PA2R00JE
Mfr.Part #
TA305PA2R00JE
Description
RES 2 OHM 5% 5W POWERCHIP
Resistance :
2Ohm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
12 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Working Voltage :
500V
Height :
25.908mm
Height Seated (Max) :
1.020 25.91mm
Max Power Dissipation :
5W
Published :
Power Rating :
5W
Number of Terminations :
2
Construction :
RECTANGULAR
Size Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.500Lx0.100W 12.70mmx2.54mm
Operating Temperature :
-55°C~180°C
Datasheets
TA305PA2R00JE
Through Hole FIXED RESISTOR, 2Ohm, Thick Film,