TA305PA200RJE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TA305PA200RJE
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 200 OHM 5% 5W POWERCHIP
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Construction :
RECTANGULAR
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Max Power Dissipation :
5W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
1.020 25.91mm
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
200Ohm
Size / Dimension :
0.500Lx0.100W 12.70mmx2.54mm
Package / Case :
Radial
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
25.908mm
Series :
Power Chip® TA
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Composition :
Thick Film
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 350
Size Code :
Tolerance :
±5%
Working Voltage :
500V
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
5W
Operating Temperature :
-55°C~180°C
Datasheets
TA305PA200RJE
Through Hole FIXED RESISTOR, 200Ohm, Thick Film,