TA303PA4K70J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TA303PA4K70J
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 4.7K OHM 5% 3W POWERCHIP
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
JESD-609 Code :
e0
Pbfree Code :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Height :
15.748mm
Resistance :
4.7kOhm
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.500Lx0.100W 12.70mmx2.54mm
Working Voltage :
500V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Package / Case :
Radial
Composition :
Thick Film
Power Rating :
3W
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 350
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Operating Temperature :
-55°C~180°C
Published :
Series :
Power Chip® TA
Max Power Dissipation :
3W
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.620 15.75mm
Packaging :
Bulk
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Datasheets
TA303PA4K70J
Through Hole FIXED RESISTOR, 4.7kOhm, Thick Film,