TA205PA300RJE
Mfr.Part #
TA205PA300RJE
Description
RES 300 OHM 5% 5W POWERCHIP
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Construction :
RECTANGULAR
Series :
Power Chip® TA
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Tolerance :
±5%
ECCN Code :
EAR99
Size Code :
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.500Lx0.100W 12.70mmx2.54mm
Power Rating :
5W
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 350
Working Voltage :
500V
Height :
25.908mm
Operating Temperature :
-55°C~180°C
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Terminal Shape :
Wire
Terminal Pitch :
5.08mm
Voltage - Rated DC :
350V
Max Power Dissipation :
5W
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Mount :
Through Hole
Resistance :
300Ohm
Height Seated (Max) :
1.020 25.91mm
Datasheets
TA205PA300RJE
Ohmite TA205PA300RJE
Through Hole FIXED RESISTOR, 300Ohm, Thick Film,