TA205PA2R00JE
Mfr.Part #
TA205PA2R00JE
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Radial
Description
RES 2 OHM 5% 5W POWERCHIP
Stock
9
In Stock :
9
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Power Rating :
5W
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
1.020 25.91mm
Construction :
RECTANGULAR
Pbfree Code :
yes
Composition :
Thick Film
Operating Temperature :
-55°C~180°C
Voltage - Rated :
350V
Size / Dimension :
0.500Lx0.100W 12.70mmx2.54mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Max Power Dissipation :
5W
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 350
Published :
2012
Terminal Shape :
Wire
Terminal Pitch :
5.08mm
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
350V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height :
25.908mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Bulk
Series :
Power Chip® TA
Lead Free :
Lead Free
Lead Pitch :
5.08mm
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C