TA205PA1R20J
Mfr.Part #
TA205PA1R20J
Description
RES 1.2 OHM 5% 5W POWERCHIP
Height :
25.908mm
Max Power Dissipation :
5W
Reach Compliance Code :
Unknown
Lead Diameter :
0.6 mm
Lead Spacing :
5.08mm
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~180°C
Construction :
Non-Inductive
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Height Seated (Max) :
1.020 25.91mm
Published :
Size / Dimension :
0.500Lx0.100W 12.70mmx2.54mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistance :
1.2Ohm
Packaging :
Bulk
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
TA205PA1R20J
Ohmite TA205PA1R20J
FIXED RESISTOR, 1.2Ohm, Thick Film,