TA205PA10R0JE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TA205PA10R0JE
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
POWER CHIP 5 WATTS
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Max Power Dissipation :
5W
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 350
Height :
25.908mm
Height Seated (Max) :
1.020 25.91mm
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
12 Weeks
REACH SVHC :
Unknown
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Terminal Pitch :
5.08mm
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Resistance :
10Ohm
Published :
2011
Power Rating :
5W
Composition :
Thick Film
Series :
Power Chip® TA
Operating Temperature :
-55°C~180°C
Size / Dimension :
0.500Lx0.100W 12.70mmx2.54mm
JESD-609 Code :
e3
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
350V
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated DC :
350V
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Lead Free :
Lead Free
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size Code :
5010
Datasheets
TA205PA10R0JE
Through Hole FIXED RESISTOR, 10Ohm, Thick Film,