TA-16.0972MCD-T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TA-16.0972MCD-T
Manufacturer
TXC Corporation
Package / Case
4-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
MEMS OSC XO 16.0972MHZ CMOS SMD
Manufacturer :
TXC Corporation
Product Category :
Oscillators
Width :
5.0038mm
Height :
889μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Base Resonator :
MEMS
Function :
Enable/Disable
Max Operating Temperature :
85°C
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
Series :
TA
Frequency :
16.0972MHz
Voltage - Supply :
2.5V
Load Capacitance :
15pF
Termination :
SMD/SMT
Operating Supply Voltage :
2.5V
Output :
CMOS
Package / Case :
4-SMD, No Lead
Min Operating Temperature :
-40°C
Type :
XO (Standard)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Frequency Stability :
±25ppm
Mount :
Surface Mount
Length :
7.0104mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mounting Type :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.276Lx0.197W 7.00mmx5.00mm