9HT7-32.768KDZF-T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
9HT7-32.768KDZF-T
Manufacturer
TXC Corporation
Package / Case
4-SMD, Flat Leads
Datasheet
Download
Description
CRYSTAL 32.7680KHZ 12.5PF SMD
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
TXC Corporation
Product Category :
Crystals
RoHS Status :
RoHS Compliant
Frequency Tolerance :
±20ppm
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
4
Length :
1.4mm
Size / Dimension :
0.264Lx0.055W 6.70mmx1.40mm
Mounting Type :
Surface Mount
Frequency :
32.768kHz
Package / Case :
4-SMD, Flat Leads
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
0.055 1.40mm
Operating Mode :
Fundamental
ESR (Equivalent Series Resistance) :
65kOhms
Factory Lead Time :
15 Weeks
Type :
kHz Crystal (Tuning Fork)
Series :
9HT7
Width :
1.397mm
Height :
508μm
Max Operating Temperature :
85°C
Tolerance :
0.002%
Load Capacitance :
12.5pF
Termination :
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-40°C
Datasheets
9HT7-32.768KDZF-T
TXC Corporation 9HT7-32.768KDZF-T
The TXC 9HT7-32.768KDZF-T is a quartz crystal oscillator with a frequency of 32.7680 kHz and a load capacitance of 12.5 pF. It is a surface mount device (SMD) with a small size and low profile, making it ideal for use in space-constrained applications. The oscillator has a high frequency stability and low power consumption, making it suitable for use in a wide range of applications. It is also RoHS compliant, making it an environmentally friendly choice.
Features of the TXC 9HT7-32.768KDZF-T include a frequency tolerance of ±20 ppm, a frequency stability of ±20 ppm, and a temperature stability of ±20 ppm. It has a low power consumption of 1.5 mW and a low ESR of 10 ohms. The oscillator also has a wide operating temperature range of -40°C to +85°C.