T92S7D12-24-02
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T92S7D12-24-02
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURP PCB
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Features :
Switching Voltage :
600VAC - Max
Base Product Number :
T92S7
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Release Time :
25 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Must Operate Voltage :
18 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Coil Current :
68.6 mA
Operate Time :
25 ms
Package :
Bulk
Contact Rating (Current) :
40 A
Contact Form :
DPST-NO (2 Form A)
Coil Resistance :
350 Ohms
Series :
T92
Mounting Type :
Through Hole
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Insulation :
Termination Style :
PC Pin
Coil Voltage :
24VDC