T700N20TOFXPSA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T700N20TOFXPSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
DO-200AB, B-PUK
Datasheet
Download
Description
SCR MODULE 2200V 1500A DO200AB
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Mounting Type :
Chassis Mount
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
1500A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Off State :
2.2kV
Package / Case :
DO-200AB, B-PUK
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
2kV
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Current - On State (It (AV)) (Max) :
700A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
13500A @ 50Hz
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR
Current - Hold (Ih) (Max) :
300mA
Lead Free :
Lead Free
Halogen Free :
Halogen Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
250mA
Structure :
Single
Packaging :
Tray
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2.2V