T700023504BY
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T700023504BY
Manufacturer
Powerex, Inc.
Package / Case
TO-209 Variation
Datasheet
Download
Description
SCR 200V 550A TO209
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Product Category :
Thyristors - SCRs
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.4V
Max Operating Temperature :
125°C
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Current - Off State (Max) :
30mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - On State (It (AV)) (Max) :
350A
Supplier Device Package :
TO-209 Variation
Voltage - Off State :
200V
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
550A
Operating Temperature :
-40°C~125°C
SCR Type :
Standard Recovery
Number of Pins :
3
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
9100A 10000A
Mount :
Chassis, Stud
RMS Current (Irms) :
550A
Published :
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Datasheets
T700023504BY
Standard Recovery -40°C~125°C 1.4V-On State (Vtm) (Max) 30mA-Current - Off State (Max) Bulk TO-209 Variation Chassis, Stud Mount
T700023504BY Overview
Current RMS is the average strength of the current without regard to its direction, and the current's RMS current (Irms) is 550A.
T700023504BY Features
its RMS current (Irms) is 550A