T700103504BY
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T700103504BY
Manufacturer
Powerex, Inc.
Package / Case
TO-209 Variation
Datasheet
Download
Description
SCR 1KV 550A TO209
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Product Category :
Thyristors - SCRs
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
9100A 10000A
Package / Case :
TO-209 Variation
Min Operating Temperature :
-40°C
RMS Current (Irms) :
550A
Supplier Device Package :
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Off State (Max) :
30mA
Published :
Packaging :
Bulk
Current - On State (It (AV)) (Max) :
350A
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
SCR Type :
Standard Recovery
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
550A
Factory Lead Time :
6 Weeks
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Voltage - Off State :
1kV
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.4V
Mount :
Chassis, Stud
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Number of Pins :
3
Datasheets
T700103504BY
Standard Recovery -40°C~125°C 1.4V-On State (Vtm) (Max) 30mA-Current - Off State (Max) Bulk TO-209 Variation Chassis, Stud Mount
T700103504BY Overview
RMS current describes the current's average strength, regardless of its direction, and it has RMS current (Irms) of 550A.
T700103504BY Features
its RMS current (Irms) is 550A