T598D106M035AHE120
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T598D106M035AHE120
Manufacturer
KEMET
Description
CAP TANT POLY 10UF 35V 2917
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Height - Seated (Max) :
0.122 (3.10mm)
Width :
4.3 mm
Package / Case :
Product Height (mm) :
2.8
Mounting :
Surface Mount
Length :
7.3 mm
Voltage :
35VDC
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
ESR :
120 mOhms
Product Depth (mm) :
4.3
Fail Safe with Built-in Fuse :
No
Subcategory :
Capacitors
Size / Dimension :
0.287 L x 0.169 W (7.30mm x 4.30mm)
Equivalent Series Resistance Type :
Ultra Low
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage - Rated :
35 V
Capacitance Value :
10uF
Size (mm) :
7.3 X 2.8 X 1.9
Features :
Automotive
Number of Terminals :
2
Product Length (mm) :
7.3
Ratings :
AEC-Q200
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Mounting Type :
Surface Mount
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Type :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
10 uF
Polarity :
Polar
Manufacturer Size Code :
D
Tolerance :
20%
Brand :
Maximum Dissipation Factor (%) :
10
ESR (Ohm) :
0.12
Product Weight (g) :
Series :
T598
RoHS :
N
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
RoHS Status :
RoHS non-compliant
High Shock and Vibrating :
yes
Product Category :
Tantalum Capacitors - Polymer
Base Product Number :
T598D
ECCN (US) :
EAR99
IL (uA) :
35
Product Status :
Active
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Construction :
Flat
Packaging :
Tape and Reel
IR (mA) :
Product :
Tantalum Organic Polymer Low ESR
Case Style :
Molded
Type :
Polymer
Qualification :
AEC-Q200
Termination Style :
SMD/SMT
Temperature Range @ Derated Voltage (°C) :
105 to 125
Height :
2.8 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Case Code :
D
ESR (Equivalent Series Resistance) :
120mOhm @ 100kHz
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T598D106M035AHE120 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:7343-31, Voltage:35VDC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Surface Mount, Type:Polymer, T598D106M035AHE120 pinout, T598D106M035AHE120 datasheet PDF, T598D106M035AHE120 amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T598D106M035AHE120 ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.