T598B107M004AHE055
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T598B107M004AHE055
Manufacturer
KEMET
Description
CAP TANT POLY 100UF 4V 1411
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Manufacturer Size Code :
B
Maximum Dissipation Factor (%) :
10
Construction :
Flat
Tolerance :
20%
Mounting :
Surface Mount
Qualification :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Temperature Range @ Derated Voltage (°C) :
105 to 125
Capacitance Value :
100uF
Series :
T598
Package :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
AEC-Q200
RoHS :
N
Packaging :
Tape and Reel
Lead Spacing :
Number of Terminals :
2
ESR (Ohm) :
Type :
Polymer
Height :
1.9 mm
Case Code :
B
High Shock and Vibrating :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Equivalent Series Resistance Type :
Ultra Low
Product Status :
Active
Length :
3.5 mm
ECCN (US) :
EAR99
Size (mm) :
3.5 X 2.8 X 1.9
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
ESR :
55 mOhms
Product Length (mm) :
3.5
Polarity :
Polar
Product Height (mm) :
1.9
IL (uA) :
40
Voltage :
4VDC
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Width :
2.8 mm
IR (mA) :
Fail Safe with Built-in Fuse :
No
Product :
Tantalum Organic Polymer Low ESR
Base Product Number :
T598B
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Capacitance :
100 uF
Size / Dimension :
0.138 L x 0.110 W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max) :
0.083 (2.10mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
55mOhm @ 100kHz
Product Category :
Tantalum Capacitors - Polymer
Voltage - Rated :
4 V
Features :
Automotive
Product Weight (g) :
Termination Style :
SMD/SMT
Package / Case :
Brand :
Case Style :
Molded
Product Type :
Tantalum Capacitors
RoHS Status :
RoHS non-compliant
Subcategory :
Capacitors
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Product Depth (mm) :
2.8
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T598B107M004AHE055 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Type:Polymer, Mounting Type:Surface Mount, Voltage:4VDC, Package / Case:3528-21, T598B107M004AHE055 pinout, T598B107M004AHE055 datasheet PDF, T598B107M004AHE055 amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T598B107M004AHE055 ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.