T550B687K008AT4251
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T550B687K008AT4251
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 680UF 8V AXIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Capacitance :
680μF
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
22 Weeks
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Diameter :
640 μm
Voltage - Rated DC :
8V
Type :
Hermetically Sealed
Life (Hours) :
2000 hours
Leakage Current :
40.8μA
Packing Method :
Tray
Published :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
90mOhm
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Diameter :
7.09mm
Series :
T550
Polarity :
POLARIZED
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
8V
Ripple Current :
1.75A
Dissipation Factor :
5 %
Dielectric Material :
TANTALUM (SOLID POLYMER)
Package / Case :
Axial
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.281Diax0.641L 7.14mmx16.28mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Manufacturer Size Code :
B
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Length :
16.28mm