T550B107K010AT4251
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T550B107K010AT4251
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 100UF 10V AXIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
TANTALUM (SOLID POLYMER)
Polarity :
POLARIZED
Life (Hours) :
2000 hours
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Leakage Current :
7.5µA
Series :
T550
Factory Lead Time :
22 Weeks
Lead Diameter :
640 μm
Capacitance :
100μF
Length :
16.28mm
Number of Terminations :
2
Packing Method :
Tray
Diameter :
7.92mm
Voltage - Rated DC :
10V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
140mOhm
Ripple Current :
1.4A
Size / Dimension :
0.281Diax0.641L 7.14mmx16.28mm
Manufacturer Size Code :
B
Dissipation Factor :
5 %
Package / Case :
Axial
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Hermetically Sealed
Feature :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±10%