T550B227K008AT4251
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T550B227K008AT4251
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 220UF 8V AXIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Leakage Current :
13.2μA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
120mOhm
Life (Hours) :
2000 hours
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Feature :
GENERAL PURPOSE
Lead Diameter :
640 μm
Dielectric Material :
TANTALUM (SOLID POLYMER)
Package / Case :
Axial
Factory Lead Time :
21 Weeks
Dissipation Factor :
5 %
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Number of Terminations :
2
Polarity :
POLARIZED
Manufacturer Size Code :
B
Packing Method :
Tray
Rated (DC) Voltage (URdc) :
8V
Series :
T550
Type :
Hermetically Sealed
Size / Dimension :
0.281Diax0.641L 7.14mmx16.28mm
Diameter :
7.09mm
Published :
Voltage - Rated DC :
8V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±10%
Capacitance :
220μF
Length :
16.28mm
Ripple Current :
1.51A