T550B127M050AT4251
Mfr.Part #
T550B127M050AT4251
Description
CAP TANT POLY 120UF 50V AXIAL
Tantalum - Polymer Capacitors
Tan Delta :
5.0
Packing Method :
Tray
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
24 Weeks
Leakage Current :
45µA
Ripple Current :
1.75A
Manufacturer Size Code :
B
Polarity :
POLARIZED
Terminal Shape :
Wire
Dielectric Material :
TANTALUM (SOLID POLYMER)
Type :
Hermetically Sealed
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitance :
120μF
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Length :
16.28mm
Published :
Series :
T550
Lead Diameter :
640 μm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.281Diax0.641L 7.14mmx16.28mm
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
ESR (Equivalent Series Resistance) :
90mOhm @ 100kHz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dissipation Factor :
5 %
Diameter :
7.09mm