T494E477K006AT
Mfr.Part #
T494E477K006AT
Package / Case
2824 (7260 Metric)
Description
CAP TANT 470UF 10% 6.3V 2824
Stock
408
In Stock :
408
Tantalum Capacitors
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Manufacturer Size Code :
E
Dissipation Factor :
10 %
Resistance :
200mOhm
Mount :
Surface Mount
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Capacitance :
470µF
Case Code (Metric) :
7260
Height Seated (Max) :
0.150 3.80mm
Ripple Current :
1A
Tan Delta :
0.1
HTS Code :
Packing Method :
TR, 7 INCH
Size / Dimension :
0.287Lx0.236W 7.30mmx6.00mm
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Case Code (Imperial) :
2824
Leakage Current :
29.6μA
Series :
T494
Voltage - Rated DC :
6V
e3
Polarity :
Polar
Package / Case :
2824 (7260 Metric)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
200mOhm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
3.8mm
Length :
7.3mm
Tolerance :
±10%
Depth :
6mm