T494A105M016ATAUTO
Mfr.Part #
T494A105M016ATAUTO
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
CAP TANT 1UF 20% 16V 1206
Tantalum Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Automotive
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
3.2mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6Ohm @ 100kHz
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
1μF
Voltage - Rated :
16V
Series :
T494
Type :
Molded
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Ratings :
AEC-Q200
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
1.6mm
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
12 Weeks
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm