T494D476K016AT
Mfr.Part #
T494D476K016AT
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Description
CAP TANT 47UF 10% 16V 2917
Stock
60
In Stock :
60
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Voltage - Rated DC :
16V
Failure Rate :
0.001 %
Manufacturer Size Code :
D
Case Code (Imperial) :
2917
Capacitance :
47μF
Height :
2.8mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Polarity :
Polar
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Leakage Current :
7.5µA
Ripple Current :
866mA
REACH SVHC :
No SVHC
Length :
7.3mm
Voltage :
16V
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
ESR (Equivalent Series Resistance) :
200mOhm
Series :
T494
Dielectric Material :
Tantalum
Tolerance :
±10%
Packing Method :
TR, 7 INCH
Factory Lead Time :
12 Weeks
Tan Delta :
0.06
Dissipation Factor :
6 %
Depth :
4.3mm
Number of Pins :
2
Datasheets
T494D476K016AT
Introducing Tantalum Capacitors KEMET T494D476K016AT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:2917 (7343 Metric), Number of Terminations:2, Mounting Type:Surface Mount, Voltage:16V, Type:Molded, Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Pins:2, T494D476K016AT pinout, T494D476K016AT datasheet PDF, T494D476K016AT amp .Beyond Tantalum Capacitors KEMET T494D476K016AT ,we also offer 293D106X9016B2TE3, TAJR106M006RNJ, 293D106X0016B2TE3, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.