T494D107M006AT
Mfr.Part #
T494D107M006AT
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Description
CAP TANT 100UF 20% 6.3V 2917
Stock
546
In Stock :
546
Tantalum Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Published :
2014
Manufacturer Size Code :
D
Height :
2.8mm
Tolerance :
±20%
Packaging :
Cut Tape (CT)
Ripple Current :
1A
Case Code (Imperial) :
2917
Voltage - Rated DC :
6.3V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
150mOhm
Dissipation Factor :
8 %
Depth :
4.3mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
7.3mm
Reference Standard :
AEC-Q200
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
100μF
Weight :
670.01263mg
Termination :
SMD/SMT
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Series :
T494
Leakage Current :
6.3μA
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm