T494C335K035AT
Mfr.Part #
T494C335K035AT
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Description
CAP TANT 3.3UF 10% 35V 2312
Tantalum Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Length :
6mm
Manufacturer Size Code :
C
Case Code (Imperial) :
Leakage Current :
1.2μA
Published :
Voltage - Rated DC :
35V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Polarity :
Polar
Depth :
3.2mm
Ripple Current :
371mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±10%
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Height :
2.8mm
Capacitance :
3.3μF
Tan Delta :
0.06
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.2Ohm
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
HTS Code :
Series :
T494
Dissipation Factor :
6 %
Terminal Shape :
J BEND
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm