T494A226K010AT
Mfr.Part #
T494A226K010AT
Description
TANTALUM MNO2 SMD LOW ESR , 22F,
Tantalum Capacitors
Product :
Tantalum Solid Surface Mounts
Size (mm) :
3.2 X 1.6 X 1.6
Dissipation Factor (%) :
10
Termination Style :
INWARD L
Lead Spacing :
ESR (Ohm) :
4.5
Width :
1.6 mm
Length :
3.2 mm
Voltage :
10VDC
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Temperature Range @ Derated Voltage (°C) :
85 TO 125
Packaging :
Tape and Reel
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4.5Ohm @ 100kHz
Equivalent Series Resistance Type :
LOW
High Shock and Vibrating :
yes
Subcategory :
Capacitors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Tolerance :
10%
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Features :
GENERAL PURPOSE
RoHS :
Details
ESR :
4.5 Ohms
HTS :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Brand :
Construction :
Flat
Type :
Solid
Leakage Current :
2.2 uA
Failure Rate :
Voltage - Rated :
10 V
ECCN (US) :
EAR99
Product Type :
Tantalum Capacitors
Product Length (mm) :
3.2
Number of Terminals :
2
Package / Case :
Fail Safe with Built-in Fuse :
No
Polarity :
Polar
Capacitance :
22 uF
Case Code :
A
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Depth (mm) :
1.6
Size / Dimension :
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Ripple Current :
129 mA
Height :
1.8 mm
Height - Seated (Max) :
0.071 (1.80mm)
Manufacturer Size Code :
A
Case Style :
Molded
IL (uA) :
2.2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Category :
Tantalum Capacitors - Solid SMD
IR (mA) :
129
Mounting :
Surface Mount
Ratings :
Series :
T494
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Height (mm) :
1.6
Capacitance Value :
22uF
Datasheets
T494A226K010AT
Introducing Tantalum Capacitors KEMET T494A226K010AT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:10VDC, Mounting Type:Surface Mount, Type:Solid, Package / Case:3216-18, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, T494A226K010AT pinout, T494A226K010AT datasheet PDF, T494A226K010AT amp .Beyond Tantalum Capacitors KEMET T494A226K010AT ,we also offer 293D106X9016B2TE3, TAJR106M006RNJ, 293D106X0016B2TE3, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.