T428P397K006AP6110T050
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T428P397K006AP6110T050
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2824 (7260 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
390µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
130mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case :
2824 (7260 Metric)
Height Seated (Max) :
0.150 3.80mm
Voltage - Rated :
6.3V
Mounting Type :
Surface Mount
Type :
Molded
Tolerance :
±10%
Series :
T428
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
COTS
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Manufacturer Size Code :
P
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
High Reliability
Size / Dimension :
0.283Lx0.236W 7.20mmx6.00mm
KEMET T428P397K006AP6110T050
390μF ±10% 130mOhm @ 100kHz Tape & Reel (TR) 2824 (7260 Metric)
T428P397K006AP6110T050 Overview
A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 130mOhm @ 100kHz.