T428P156M050AH6110
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T428P156M050AH6110
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2824 (7260 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 15UF 20% 50V 2824
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum Capacitors
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Weight :
867.013466mg
Factory Lead Time :
27 Weeks
Package / Case :
2824 (7260 Metric)
REACH SVHC :
No SVHC
Series :
T428
Depth :
6mm
Capacitance :
15μF
Length :
7.2mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Pitch :
3.8mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
400mOhm @ 100kHz
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.150 3.80mm
Radiation Hardening :
No
Manufacturer Size Code :
P
Ratings :
COTS
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Tolerance :
±20%
Height :
3.5mm
Dissipation Factor :
6 %
Type :
Molded
Termination :
SMD/SMT
Voltage :
50V
Dielectric Material :
Tantalum
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Leakage Current :
7.5µA
Feature :
High Reliability
Size / Dimension :
0.283Lx0.236W 7.20mmx6.00mm
Case Code (Imperial) :
Introducing Tantalum Capacitors KEMET T428P156M050AH6110 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:2824 (7260 Metric), Type:Molded, Voltage:50V, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:2, T428P156M050AH6110 pinout, T428P156M050AH6110 datasheet PDF, T428P156M050AH6110 amp .Beyond Tantalum Capacitors KEMET T428P156M050AH6110 ,we also offer 293D106X9016B2TE3, TAJR106M006RNJ, 293D106X0016B2TE3, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET T428P156M050AH6110
15μF ±20% 400mOhm @ 100kHz 2-Termination Tantalum 7.5μA Tape & Reel (TR) 2824 (7260 Metric)
T428P156M050AH6110 Overview
T428P156M050AH6110 Features
a leakage current of 7.5μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %