T37070-20-0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T37070-20-0
Manufacturer
Curtis Industries
Description
CONN BARRIER STRP 20CIRC 0.375"
Manufacturer :
Curtis Industries
Product Category :
Barrier Blocks
Terminal Block Type :
Barrier Block
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
Operating Temperature :
105°C
Wire Gauge :
12-22 AWG
Factory Lead Time :
4 Weeks
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Feature :
Flange
Terminal Screw Finish :
Nickel
Mount :
Chassis, Panel, Through Hole
Current Rating :
20A
Published :
Number of Rows :
1
Top Termination :
Screws
Barrier Type :
3 Wall (Tri)
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
300V
Mounting Type :
Chassis, Panel; Through Hole, Right Angle
Number of Circuits :
20
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Bottom Termination :
PC Pin
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Material - Insulation :
Polypropylene (PP)
Flammability Rating :
UL94 V-0
Pitch :
0.375 9.53mm
Terminal Screw Material :
Steel
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
T37070-20-0
Bulk 1 Rows Chassis, Panel; Through Hole, Right Angle Barrier Block PC Pin 37000 0.375 9.53mm 3 Wall (Tri) 20 Circuits Polypropylene (PP)
T37070-20-0 Overview
Chassis, Panel; Through Hole, Right Angle is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the 37000 Series, it can be found in this category.With its Flange feature, it is more powerful in many ways.In this case, Chassis, Panel, Through Hole mounts the part.Circuits number 20 in the part.The device is operating at 105°C Operating Temperature.
T37070-20-0 Features
37000 series
T37070-20-0 Applications
There are a lot of Curtis Industries
T37070-20-0 Terminal Blocks applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CABLE ASSEMBLY 4"
    PWR ENT FILTERED
    PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Catalog related products
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"