T37000-12-0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T37000-12-0
Manufacturer
Curtis Industries
Description
CONN BARRIER STRP 12CIRC 0.375"
Stock
25
In Stock :
25
Manufacturer :
Curtis Industries
Product Category :
Barrier Blocks
Voltage - Rated :
300V
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Bottom Termination :
Closed
Terminal Screw Material :
Steel
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Top Termination :
Screws
Operating Temperature :
105°C
Number of Rows :
1
Wire Gauge :
12-22 AWG
Factory Lead Time :
4 Weeks
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Feature :
Flange
Mounting Type :
Chassis, Panel
Mount :
Chassis, Panel
Series :
37000
Terminal Block Type :
Barrier Block
Material - Insulation :
Polypropylene (PP)
Flammability Rating :
UL94 V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Barrier Type :
3 Wall (Tri)
Current Rating :
20A
Terminal Screw Finish :
Nickel
Number of Circuits :
12
Published :
2012
Pitch :
0.375 9.53mm
Datasheets
T37000-12-0
Curtis Industries T37000-12-0
Bulk 1 Rows Chassis, Panel Barrier Block Closed 37000 0.375 9.53mm 3 Wall (Tri) 12 Circuits Polypropylene (PP)
T37000-12-0 Overview
T37000-12-0 Features
37000 series
T37000-12-0 Applications
There are a lot of Curtis Industries
T37000-12-0 Terminal Blocks applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CABLE ASSEMBLY 4"
    PWR ENT FILTERED
    PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Catalog related products
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"