T37068-20-0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T37068-20-0
Manufacturer
Curtis Industries
Description
CONN BARRIER STRP 20CIRC 0.375"
Manufacturer :
Curtis Industries
Product Category :
Barrier Blocks
Published :
Operating Temperature :
105°C
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Pitch :
0.375 9.53mm
Mounting Type :
Chassis, Panel; Through Hole
Material - Insulation :
Polypropylene (PP)
Current Rating :
20A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Bottom Termination :
Wire Wrap
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Feature :
Flange
Wire Gauge :
12-22 AWG
Top Termination :
Screws with Captive Plate
Flammability Rating :
UL94 V-0
Mount :
Chassis, Panel, Through Hole
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Circuits :
20
Number of Rows :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Barrier Type :
3 Wall (Tri)
Terminal Block Type :
Barrier Block
Voltage - Rated :
300V
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
4 Weeks
Datasheets
T37068-20-0
Bulk 1 Rows Chassis, Panel; Through Hole Barrier Block Wire Wrap 37000 0.375 9.53mm 3 Wall (Tri) 20 Circuits Polypropylene (PP)
T37068-20-0 Overview
T37068-20-0 Features
37000 series
T37068-20-0 Applications
There are a lot of Curtis Industries
T37068-20-0 Terminal Blocks applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CABLE ASSEMBLY 4"
    PWR ENT FILTERED
    PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Catalog related products
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"