T37053-12-0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T37053-12-0
Manufacturer
Curtis Industries
Description
CONN BARRIER STRP 12CIRC 0.375"
Manufacturer :
Curtis Industries
Product Category :
Barrier Blocks
Bottom Termination :
Quick Connect (0.250)
Wire Gauge :
12-22 AWG
Voltage - Rated :
300V
Series :
Factory Lead Time :
4 Weeks
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Circuits :
12
Feature :
Flange
Barrier Type :
3 Wall (Tri)
Terminal Screw Material :
Steel, Stainless
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Material - Insulation :
Polypropylene (PP)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Flammability Rating :
UL94 V-0
Mount :
Chassis, Panel, Through Hole
Mounting Type :
Chassis, Panel; Through Hole
Top Termination :
Screws
Published :
Packaging :
Bulk
Current Rating :
20A
Number of Rows :
1
Pitch :
0.375 9.53mm
Terminal Block Type :
Barrier Block
Operating Temperature :
105°C
Datasheets
T37053-12-0
Bulk 1 Rows Chassis, Panel; Through Hole Barrier Block Quick Connect (0.250) 37000 0.375 9.53mm 3 Wall (Tri) 12 Circuits Polypropylene (PP)
T37053-12-0 Overview
Chassis, Panel; Through Hole is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the 37000 Series, it can be found in this category.With its Flange feature, it is more powerful in many ways.In this case, Chassis, Panel, Through Hole mounts the part.Circuits number 12 in the part.The device is operating at 105°C Operating Temperature.
T37053-12-0 Features
37000 series
T37053-12-0 Applications
There are a lot of Curtis Industries
T37053-12-0 Terminal Blocks applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CABLE ASSEMBLY 4"
    PWR ENT FILTERED
    PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Catalog related products
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"