T37031-14-0
Mfr.Part #
T37031-14-0
Description
CONN BARRIER STRP 14CIRC 0.375"
Current Rating :
20A
Operating Temperature :
105°C
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Mount :
Chassis, Panel, Through Hole
Top Termination :
Screws with Captive Plate
Voltage - Rated :
300V
Number of Circuits :
14
Mounting Type :
Chassis, Panel; Through Hole
Bottom Termination :
Quick Connect (0.110)
Pitch :
0.375 9.53mm
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Datasheets
T37031-14-0
Bulk 1 Rows Chassis, Panel; Through Hole Barrier Block Quick Connect (0.110) 37000 0.375 9.53mm 3 Wall (Tri) 14 Circuits Polypropylene (PP)
T37031-14-0 Overview
Chassis, Panel; Through Hole is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the 37000 Series, it can be found in this category.With its Flange feature, it is more powerful in many ways.In this case, Chassis, Panel, Through Hole mounts the part.Circuits number 14 in the part.The device is operating at 105°C Operating Temperature.
T37031-14-0 Features
37000 series
T37031-14-0 Applications
There are a lot of Curtis Industries
T37031-14-0 Terminal Blocks applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Manufacturer related products
    CABLE ASSEMBLY 4"
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"