T350M157M016AT
Mfr.Part #
T350M157M016AT
Package / Case
Dipped
Description
CAP TANT 150UF 20% 16V RADIAL
Tantalum Capacitors
Max Operating Temperature :
125°C
Current - Leakage :
10μA
Surface Mount :
No
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Dipped
Voltage - Rated DC :
16V
Capacitance :
150µF
Dissipation Factor :
8 %
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Pitch :
5.08mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm
Tolerance :
20%
Number of Terminations :
2
Length :
17mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
17mm