T350A104K035AT7301
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T350A104K035AT7301
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 0.1UF 10% 35V RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum Capacitors
Type :
Conformal Coated
Feature :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Disc
Packaging :
Cut Tape (CT)
Factory Lead Time :
6 Weeks
HTS Code :
Capacitance :
0.1μF
Voltage - Rated DC :
35V
Dissipation Factor :
3 %
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
2.54mm
Lead Spacing :
0.100 2.54mm
Height :
7.1mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Radial
Manufacturer Size Code :
A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
ESR (Equivalent Series Resistance) :
26Ohm
JESD-609 Code :
e3
Series :
T350, UltraDip II
Leakage Current :
500nA
Diameter :
4.5mm
Height Seated (Max) :
0.280 7.10mm
Published :
Size / Dimension :
0.175Dia 4.45mm
Lead Diameter :
500 µm
Packing Method :
TR
Tolerance :
±10%