T350J685K050AS
Mfr.Part #
T350J685K050AS
Package / Case
Radial, Disc
Description
CAP TANT 6.8UF 10% 50V RADIAL
Stock
1
In Stock :
1
Tantalum Capacitors
Size / Dimension :
0.331Dia 8.40mm
JESD-609 Code :
e0
Feature :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
6.8μF
Pbfree Code :
No
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Published :
2004
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Height :
12.7mm
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
Radial, Disc
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2Ohm
Voltage - Rated DC :
50V
Manufacturer Size Code :
J
Tolerance :
±10%
Type :
Conformal Coated
Lead Pitch :
5.08mm
Leakage Current :
2.7μA
Factory Lead Time :
21 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
T350, UltraDip II
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Contains Lead
Polarity :
Polar
Reach Compliance Code :
not_compliant
HTS Code :
Diameter :
8.4mm
Tan Delta :
0.05
Dissipation Factor :
5 %