T350J476K016AS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T350J476K016AS
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 47UF 10% 16V RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Published :
Package / Case :
Radial, Disc
Length :
8.4mm
Voltage - Rated DC :
16V
Height :
12.7mm
Tolerance :
±10%
HTS Code :
Manufacturer Size Code :
J
Termination :
Radial
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tan Delta :
0.06
Leakage Current :
5.6μA
Reach Compliance Code :
not_compliant
Terminal Shape :
Wire
Dissipation Factor :
6 %
Capacitance :
47μF
Lead Diameter :
500 µm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Lead Free :
Contains Lead
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.331Dia 8.40mm
Dielectric Material :
Tantalum
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
No
Polarity :
Polar
Type :
Conformal Coated
Series :
T350, UltraDip II
JESD-609 Code :
e0
Packing Method :
TR
Mounting Type :
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.3Ohm
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
5.08mm
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~125°C