T350H336K016AT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T350H336K016AT
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 33UF 10% 16V RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum Capacitors
Lead Free :
Lead Free
REACH SVHC :
No SVHC
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Polarity :
Polar
Lead Pitch :
2.54mm
Published :
Packing Method :
TR
Package / Case :
Radial, Disc
Dielectric Material :
Tantalum
Diameter :
7.6mm
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Tan Delta :
0.06
Manufacturer Size Code :
H
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
16V
Feature :
GENERAL PURPOSE
Voltage :
16V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.6Ohm
Radiation Hardening :
No
Termination :
Radial
Height Seated (Max) :
0.402 10.20mm
Capacitance :
33μF
Tolerance :
±10%
Leakage Current :
4μA
Terminal Shape :
Wire
Lead Spacing :
0.100 2.54mm
Mount :
PCB, Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Size / Dimension :
0.299Dia 7.60mm
Dissipation Factor :
6 %
Type :
Conformal Coated
Lead Diameter :
500 µm
Series :
T350, UltraDip II
Height :
10.2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Datasheets
T350H336K016AT
Introducing Tantalum Capacitors KEMET T350H336K016AT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Disc, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, Voltage:16V, Operating Temperature:-55°C~125°C, Type:Conformal Coated, T350H336K016AT pinout, T350H336K016AT datasheet PDF, T350H336K016AT amp .Beyond Tantalum Capacitors KEMET T350H336K016AT ,we also offer 293D106X9016B2TE3, TAJR106M006RNJ, 293D106X0016B2TE3, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.