T350A225K016AS
Mfr.Part #
T350A225K016AS
Package / Case
Radial, Disc
Description
CAP TANT 2.2UF 10% 16V RADIAL
Tantalum Capacitors
Size / Dimension :
0.177Dia 4.50mm
Lead Diameter :
500 µm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
2.2μF
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.280 7.10mm
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Manufacturer Size Code :
A
Dielectric Material :
Tantalum
Feature :
GENERAL PURPOSE
Polarity :
Polar
Type :
Conformal Coated
Lead Spacing :
0.100 2.54mm
Lead Free :
Contains Lead
Series :
T350, UltraDip II
Dissipation Factor :
5 %
Packing Method :
TR
Tan Delta :
0.05
Voltage - Rated DC :
16V
Lead Pitch :
2.54mm
Termination :
Radial
Pbfree Code :
No
Package / Case :
Radial, Disc
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8Ohm
Tolerance :
±10%
Height :
7.1mm
Terminal Shape :
Wire
Published :
Leakage Current :
500nA
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Diameter :
4.5mm