T1M-16-T-S-V-K-TR
Mfr.Part #
T1M-16-T-S-V-K-TR
Description
CONN HEADER SMD 16POS 1MM
Headers, Male Pins
Option :
GENERAL PURPOSE
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating (Amps) :
3.3A per Contact
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Shape :
Square
Contact Type :
Male Pin
Filter Feature :
No
Number of Positions :
16
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Contact Material :
Phosphor Bronze
Feature :
Pick and Place
Number of Positions Loaded :
All
Connector Type :
Header
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
DIN Conformance :
No
Termination :
Solder
Insulation Height :
0.167 4.25mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mixed Contacts :
Insulation Color :
Natural
Series :
T1M
Total Number of Contacts :
16
UL Flammability Code :
94V-0
Style :
Board to Cable/Wire
IEC Conformance :
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
MIL Conformance :
Voltage - Rated :
250VAC 353VDC
Pitch - Mating :
0.039 1.00mm
Fastening Type :
Locking Ramp
Factory Lead Time :
3 Weeks
Datasheets
T1M-16-T-S-V-K-TR
T1M Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Tape & Reel (TR) Surface Mount Tin Liquid Crystal Polymer (LCP) 16-Position Board to Cable/Wire 0.167 4.25mm Height