T1M-14-T-S-V-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T1M-14-T-S-V-TR
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HEADER SMD 14POS 1MM
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Shape :
Square
Connector Type :
Header
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Conductors :
ONE
Terminal Pitch :
0.9906mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Reliability :
COMMERCIAL
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Body Length or Diameter :
0.63 inch
Contact Finish - Mating :
Tin
Published :
Number Of PCB Rows :
1
Voltage - Rated :
250VAC 353VDC
Contact Material :
Phosphor Bronze
Factory Lead Time :
3 Weeks
Number of Positions Loaded :
All
Total Number of Contacts :
14
ECCN Code :
EAR99
Pitch - Mating :
0.039 1.00mm
Mating Contact Pitch :
0.039 inch
HTS Code :
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Termination :
Solder
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Style :
Board to Cable/Wire
Number of Rows :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current Rating (Amps) :
3.3A per Contact
Gender :
Male
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Fastening Type :
Locking Ramp
Mounting Option 1 :
FRICTION RAMP
Insulation Height :
0.167 4.25mm
Reference Standard :
UL
Contact Type :
Male Pin
Insulation Color :
Natural
Number of Positions :
14
Series :
T1M
Datasheets
T1M-14-T-S-V-TR
T1M Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Tape & Reel (TR) Surface Mount Tin Liquid Crystal Polymer (LCP) 14-Position Board to Cable/Wire 0.167 4.25mm Height