SX073H045S4PT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SX073H045S4PT
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Die
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY GENERAL PURPOSE
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type :
Schottky
Terminal Position :
UPPER
HTS Code :
Surface Mount :
yes
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50μA @ 45V
Operating Temperature (Max) :
175°C
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
630mV @ 7.5A
JESD-30 Code :
S-XUUC-N1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Form :
NO LEAD
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
45V
Package / Case :
Die
Number of Terminations :
1
Operating Temperature - Junction :
-65°C~175°C
Application :
GENERAL PURPOSE
Additional Feature :
High Reliability
Current - Average Rectified (Io) :
7.5A DC
ECCN Code :
EAR99
Number of Elements :
1
Diode Element Material :
SILICON
Configuration :
Single
Number of Phases :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reverse Current-Max :
50μA
Datasheets
SX073H045S4PT
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 630mV @ 7.5A -65°C~175°C 50μA @ 45V 1-Termination Die Surface Mount
SX073H045S4PT Overview
Upon reaching maximum reverse current, it reaches 50μA.
SX073H045S4PT Features
A maximum reverse current of 50μA
SX073H045S4PT Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
SX073H045S4PT applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23